בבלגיה כיום יש קהילה יחסית גדולה של יהודים הרביעית בגודלה באירופה, מבחינה מספרית יש היום בבליה כ-42,000 יהודים שמתחלקים כמעט שווה בשווה בין 2 הערים הגדולות בריסל ואנטוורפן. כל השאר מתחלקים לערים קטנות יותר כמו אוסטנד, ליאז', מונס וכו'.

היהודים הגיעו לראשונה לאזור בלגיה בתקופת ימי הביניים אך לא הצליחו להתרחב ואף הלכו ונעלמו עקב מחלות או פרעות שהין באיזור באותה תקופה. במאה ה-17 הגיעו לאזור בשנית צאצאים של מגורשי ספרד והתחילו לחדור לאוכלוסיה הקיימת תוך כדי התבוללות, הם נאלצו להתפלל בסתר והתחילו לפתח את תעדשיית היהלומים בעיר. שבלגיה זכתה בעצמאות שלה בשנת 1831 היא הכריזה על הכרה ביהודים שמנו כ-0100 איש והתרכזו בארבע ערים- בריסל, אנטוורפן, ליאז' ושרלרואה. יהודי בריסל היו נתונים להשפעה צרפתית ומנגד יהודי אנטוורפן הפלמית חיו חיים אדוקים יותר ושמרו על הקהילה, שוני שקיים עד היום. כך או כך ליהודים היתה השפעה גדולה על כל נושא התעשייה של המדינה ואחרי מלחמת העולם הראשונה הגיעו עוד יהודים למדינה וכבר בסוף שנות ה-30 מספרם עלה ל66,000 יהודים, אבל רק ל-10% מהם היו זכויות וכל השאר היו נחשבים למהגרים.

כאשר גרמניה הנאצית פלשה למדינה מצבם של היהודים הורע במשך הזמן באופן טבעי, הנאצים החלו לקטלג אותם לבצע רישום שלהם ולבודד אותם מכלל האוכלוסייה והתחילו להעביר אותם בשיטתיות למחנות עבודה והשמדה, עד סוף המלחמה הושמדו כ-44% מכלל הקהילה היהודית בבלגיה והשאר הצליחו להינצל עקב העזרה של האוכלוסייה הבלגית והמחתרת הבלגית שבאה לידי ביטוי במקומות מסתור והברחה דרך בלגיה לצרפת ושוויץ.

לאחר המלחמה התחילו הקהילות היהודיות לשקם את עצמם ולהתפתח מחדש ולהקים מוסדות ובתי כנסת בשלל ערים בבלגיה, כיום ישנם 40 בתי כנסת שרובם אורטודוכסיים ונמצאים באנטוורפן, יש כרגע 12 חסידיות פעילות ובהם בעלז, גור, ליובאוויטש סאטמר וויז'ניץ. ניתן למצוא באנטוורפן גם המון מסעדות כשרות, חנויות מזון שמוכרות אוכל כשר, חנויות ספרים ועוד. בבריסל לעומת זאת כמעט ולא קיימים שירותים מסוג זה אבל יש שם 2 מרכזים קהילתיים מרכזיים ויש מוזיאון לתולדות יהדות בלגיה שמסקר את כל מה שעבר על היהודים .

עם פרוץ האינתיפאדה והמצב הביטחוני הבעייתי שיש בישראל החלו בבלגיה בכלל ובבריסל בפרט עלייה של גל אנטישמיות שבא לידי ביטוי במספר אירועים נגד יהודים שהאחרון בהם היה במאי 2014 כאשר אלמוני פרץ למוזיאון היהודי בבלגיה, ירה למוות בשלושה אנשים ופצע נוספים. בסה"כ יש קהילה גדולה בבלגיה שמתפקדת לכל דבר ועניין אך יותר בצניעות כדי למנוע חיכוכים בעתיד. כיום ניתן לבקר במספר אתרים המספרים את סיפור יהדות בלגיה בתקופת מלחמת העולם השנייה, אשר נבנו ע"י הבלגים מתוך רצון להנציח את המאורעות שהיו.

מזה שנים רבות שחב"ד פועלת בקרב הקהילה המקומית בערים רבות ברחבי בלגיה. בית חב"ד ישמח להוות עבורכם כתובת לכל עניין יהודי, לכל אחד ובכל זמן. ממזוזות, תפילין, שעורי תורה ועד לאירועים חברתיים סביב מעגל השנה, סדנאות, הרצאות, פעילות לילדים ועוד.

אתר: http://www.he.chabad.org/centers/default.htm

 

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.