שטח: 30,528 קמ"ר נחשבת לאחת המדינות הקטנות יחסית באירופה.

מיקום: בלגיה נמצאת במערב אירופה. גובלת בדרום בצרפת, במזרח בגרמניה ולוקסמבורג, בצפון בהולנד ובים הצפוני במערב. נהרות מרכזיים בבלגיה: סכלדה והמאס.

אוכלוסיה: בבלגיה 11 מיליון תושבים (נכון ל2012)

צפיפות: הצפיפות בבלגיה היא 341 נפש לקמ"ר (מדורגת 36 בעולם מבחינת צפיפות).

חלוקה פנימית: בלגיה מורכבת משלושה מחוזות תחת ממשל מרכזי: פלנדריה בצפון, ולוניה בדרום וחבל בריסל במרכז.

לשון: שפות רשמיות בבלגיה הינם הולנדית (פלמית) צרפתית וגרמנית. במחוז פלנדריה רוב האוכלוסייה דוברת הולנדית ואילו במחוז ולוניה רוב האוכלוסייה דוברת צרפתית. בחבל בריסל מדברים בד"כ את שתי השפות.

חלוקה אתנית: הפלמים מהווים כ-55% מתושבי בלגיה ואילו הוולונים מהווים כ-33% מתושבי בלגיה. חלוקה זו חופנת בתוכה מערכת יחסים טעונה מאוד.

דת: כ-75% מאוכלוסיית בלגיה נוצרים קתולים, מיעוט פרוטסטנטי, מוסלמי ויהודי.

משטר: בבלגיה מונרכיה חוקתית, אחת האחרונות באירופה. מלך בלגיה- המלך פיליפ (ראש המדינה).

החג הלאומי: 21 ביולי (יום העצמאות הבלגי). השתחררו מהשלטון ההולנדי באזור. 15 בדצמבר חג המלך. בנוסף ישנם ימי חג הקשורים לנצרות וימי חג של הקבוצות לנצרות וימי חג של הקבוצות האתניות השונות הנמצאות בבלגיה, מה שהופך אותה לעיר תוססת ופעילה.

ערים גדולות: בריסל (עיר בירה), ברוז', אנטוורפן (בירת מחוז פלנדריה), נאמור (בירת מחוז ולוניה).

ארגונים בינ"ל: בבלגיה נמצאים ארגונים רבים כמו או"א, נאט"ו והאיחוד האירופי, בריסל הינה בירת האיחוד האירופי- למרות שמעולם לא הוכרזה כך רשמית. העיר היא מקום מושבם של הנציבות האירופאית ומועצת האיחוד האירופי.

תל"ג: בלגיה נמצאת במקום ה-31 בעולם מבחינת התל"ג שהוא 412 מליון דולר (מקום 31 בעולם)

מטבע: יורו משנת 1999 (לפני כן היה המטבע הרשמי פרנק בלגי).

כלכלה: כלכלת בלגיה הינה מפותחת מאוד והיא מבוססת על מסחר בינלאומי. 70% מהתל"ג הבלגי מגיע מיבוא ויצוא. בלגיה מייבאת את כל חומרי הגלם למוצרים רבים ומייצאת אותם לאחר עיבוד, גורם לכך שערך המוצר יעלה. יותר מ-50% מהייצור הבלגי מיועד לייצוא כאשר בחלק מהתעשיות כגון זכוכית 80% מהייצור בתעשייה מיוצא מחוץ לבלגיה.

תעשייה: ענפי התעשייה העיקריים בלגיה הם- מתכת, יהלומים, טקסטיל, תרופות, זכוכית ושוקולד.

חקלאות: כמעט ואין ענפי חקלאות בבלגיה כאשר, רוב המזון הבלגי מיובא מארצות שונות.

הסטוריה בקצרה: בשנת 57 לפנה"ס בתקופת יוליוס קיסר והאימפריה הרומית נקרא האזור "גאליה בלגיקה", אזור החופף לשטחי בלגיה והולנד כיום. במאה ה-4 נמסר האזור לידי הפראנקים. במאה ה-7 הומרה דתם של תושבי האזור לנצרות והשלטון עבר בין הממלכות הסמוכות. במאה ה-14 הגיע תור הזהב הבלגי וזאת תחת שליטתו של הדוכס לבית בורגון. במאה ה-15 נכנסו למצב כלכלי קשה. 1568 בלגיה נותרה תחת שלטון ספרדי וזאת למרות מרד ארצות השפלה שהתרחש באותה שנה. לאחר המהפכה הצרפתית נכבשה בלגיה ע"י צרפת ומאוחר יותר הועברה לשלטון הולנדי (1815). בשנת 1830 מרדו הבלגים בהולנדים וזכו בעצמאות. ב-21 ליולי 1831 הוכתר הנסיך ליאופולד הראשון למלך הבלגים ובכך החלה שושלת המלוכה הבלגית. 1914 למרות מדיניות חוץ ניטרלית, גרמניה פלשה לבלגיה, דבר אשר היווה את הסיבה להתערבות בריטניה במלחמה. בשנת 1940 נכבשה בלגיה ע"י הנאצים ושוחררה בשנת 1940.

תיירות: למרות שרוב האנשים לא מכירים, בלגיה היא אחת המדינות היפות לטייל בה. בלגיה זכתה לכינוי "כל הדברים הטובים באים בחבילות קטנות" כי יש בבלגיה למרות שטחה הקטן ערים היסטוריות וציוריות, לצד יערות גדולים. הבירה בריסל מפורסמת בפסלו של הילד המשתין, במבנה האטומיום המיוחד ובמוזיאון הקומיקס שלה ברוז' המקסימה, מכונה "ונציה של הצפון" בשל תעלות המים שחוצות אותה והאווירה הרומנטית המאפיינת אותה, העיירה דינאנט היא נקודת מוצא לטיולים ופעילויות בחיק הטבע ליאז' היא עיר תוססת, שידועה בחיי הלילה שלה וחבל הארדנים הוא אזור כפרי, עתיר יערות, טירות וכפרים שבתיהם עשויים אבן.

בלגיה קיבלה עצמאות בשנת 1830, עד אז הייתה חלק מארצות השפלה והייתה תחת שלטון המלך ההולנדי. (ויליאם).

דגל בלגיה

הבלגים השתמשו לראשונה בצבעי הדגל אדום, צהוב ושחור בשנת 1789 כשהם רצו להתבדל מהאימפריה הרומית הקדושה. הפסים היו אופקיים עד שנת 1830. וכשבלגיה זכתה בעצמאות הם הפכו פסי רוחב, כמו דגל המהפכה הצרפתית.

סמל בלגיה

הינו סמל אחד המורכב מכמה וכמה סמלים קטנים יותר. שילובם של הסמלים מבטאים את   הזהות הבלגית. בסמל ניתן להבחין בגלימה מלכותית, המהווה רקע ונועדה לסמל את המונרכיה (מלכות) במדינה. בראש הגלימה מצוי הכתר המלכותי שמטרתו לסמל שמראש המדינה עומד מלך. מאחורי הגלימה עולים הדגלים של המחוזות השונים שמרכיבים את הממלכה הבלגית.

בתוך הגלימה מצויים שני אריות (שנקראים גם "האריות הבלגים") וכל אחד מהם מחזיק את דגל בלגיה. האריות מהווים את האחדות הלאומית של המדינה ומטרתם לתמוך במגן שנמצא במרכז הגלימה. המגן וציור האריה שמוטבע עליו הוא הסמל המסורתי.

לרגלי המגן ישנה כרזה ועליה רשום המוטו הלאומי של בלגיה "אחדות מעניקה כוח", בצרפתית (בתמונה) או בפלמית, בהתאם למקום הצגת הסמל.

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.