אחד מסמליה הידועים של הולנד הם הפרחים ובכל ביקור חברי ואף משפחתי נהוג להביא זר פרחים או עציץ וכפועל יוצא – בורסת הפרחים הגדולה בעולם נמצאת בהולנד בעיירה בשם אלסמיר .

העיירה אלסמיר שוכנת כ- 15 ק"מ דרומית-מזרחית לאמסטרדם ובקרבת שדה התעופה סכיפהול שהוא הגדול והחשוב בהולנד, שדה התעופה סכיפהול הינו גם אחד משדות התעופה הגדולים והעמוסים באירופה ובעולם כולו .

בורסת הפרחים באלסמיר היא כאמור הגדולה מסוגה בעולם והמבנה המקורה שלה הינו המבנה המקורה הגדול בעולם .

בבורסה נמכרים כ- 20,000 סוגים שונים של פרחים ושתילים כאשר המסחר השנתי הינו בהיקף של כ- 12 מיליארד יחידות של פרחים ושתילים בשנה , דבר נוסף המעיד על ההיקף הענק של המסחר בבורסת הפרחים באלסמיר שבהולנד הינה העובדה שהיקף היצוא הוא כ- 60% מהיצוא העולמי כולו .

למרות ההיקף הלוגיסטי האדיר הכל מתנהל כמו מכונה משומנת היטב ,ההתחלה היא בעצם בשדה של חקלאי ברחבי העולם אשר קוצר את הפרחים ,קושר 50 גבעולים ואורז את הסחורה בארגזי קרטון דחוסים היטב אשר נשלחים במשאית ישר לשילוח באויר או בים (תלוי בסוג הפרח) , הארגזים מגיעים לבורסת הפרחים לידי פורקי קרטונים מנוסים שמעבירים את תכולת הקרטונים לדליי מים אשר מאוחסנים על עגלות ,העובדים הישראלים שעוסקים בפריקת הסחורה המגיעה לבורסה באלסמיר הינם צעירים משוחררי צבא הנקראים קומנדו בפי ההולנדים וזאת משום שאם מגיע משלוח מהארץ ,גם אם זה כבר לאחר שעות סיום העבודה , הם נשארים ופורקים את המטען.

העגלות העמוסות בדליי הפרחים מוסעות בתוך האולם שם יושבים הסוחרים אשר בוחנים את איכות הפרחים על-מנת להתכונן למכירה הפומבית . בתום המסחר מועלות עגלות הפרחים על גבי משאיות ונשלחות ליעדן לכל העולם ותוך 24 שעות כבר ניתן למצוא אותם בחנויות הפרחים בכל רכבי אירופה . המכירות הפומביות מתנהלות ב- 13 אולמות גדולים המשמשים חדרי מסחר כאשר על גבי 42 מסכים (הנקראים שעוני מסחר) מוקרנים פרטי המכירה .

המסחר מתנהל בשיטה ההולנדית שבה המסחר מתחיל מסכום מסוים אשר הולך ויורד וכאשר הקניין הראשון לוחץ ועוצר את שעון המחיר -זוכה .וכפי שמשפיעות הפעילויות בבורסות ברחבי העולם על מחירי המוצרים השונים כך גם משפיעה הבורסה של הפרחים באלסמיר על מחירי הפרחים בעולם .

מרכז המבקרים של בורסת אלסמיר משולט היטב בשפות רבות כאשר קיים גם שילוט בעברית שכן מדינת ישראל היא אחת מהספקים הגדולים . המסלול ממוקם על גבי רמפה בגובה שישה מטרים כדי לא להפריע למסחר השוטף וגם מקנה מראה מרהיב על כמויות הענקיות של הפרחים מסוגים ,גדלים וריחות שונים . בכל שנה מתקיים בשבת הראשונה בספטמבר פסטיבל הפרחים ובמהלכו עוברת תהלוכת פרחים מאלסמיר לאמסטרדם ובחזרה.

משך הביקור : כשעתיים

דרכי הגעה :

1. מאמסטרדם : קו 45 מהתחנה המרכזית של אמסטרדם לכיוון אלסמיר או לתפוס אוטובוסים מספר 171 ו 172 מ Liedesplein.

2. קו 179 מנמל התעופה סכיפהול

3. ברכב : יוצאים מאמסטרדם דרומה ויורדים ביציאה הסמוכה לשדה התעופה סכיפהול לכיוון דרום מערב בכביש המשיק לשדה עד שמגיעים לאלסמיר .

זמנים (תלוי בעומסי התנועה) :נסיעה באוטובוס אורכת כ-40 דקות עד שעה , נסיעה ברכב כ- 30 דקות .

החניה חינם במקום על גג המבנה (יש שילוט)

שעות הפעילות: הבורסה פעילה חמישה ימים בשבוע בימים שני שלישי רביעי ושישי בין השעות 07:00-11:00 וביום חמישי בין השעות 07:00-09:00 וסגורה בראשון שבת וחגים והזמן הטוב ביותר לבקר הוא בין השעות 07:30 ל- 09:00 בבוקר (יום שני הוא היום העמוס ביותר ויום חמישי הפחות עמוס).

כתובת : Legmeerdijk 313,Bloemenveiling Aalsmeer

טלפון : 31-29-7392185

אתר: https://www.floraholland.com

 

אטרקציות מסביב :

לאחר הביקור בבורסת הפרחים מומלץ מאד להמשיך לטייל בעיירה אלסמיר ולבקר בה במוזיאון הגננות The historical gardens, המציג את התפתחות הגננות מהמאה 17 עד ימינו אנו. במוזיאון ניתן להתרשם משיטות חקלאיות שונות, מגידולים רבים ומגוונים ומההתפתחות של תחום החקלאות לאורך ההיסטוריה. במוזיאון מוצגות צמחייה ופרחים מסוגים שונים.

כתובת: המוזיאון שוכן ברחוב  Uiterweg 32, Aalsmee

טלפון: 31-29-732256231

ביקור בעיירה מחייב גם הצצה לאגם ווסט אינדר. למעלה משליש שטח העיירה אלסמיר מכוסה באגם Westeinder. באגם ניתן לבלות וליהנות מתנאים אידאלים עבור חתירה, גלישה, שיט, שחייה ופיקניק.

בפארק  Vrouwentroost ליד האגם  ניתן לטייל ויש בו  מקומות לפיקניק ומתקני גלישה ושעשוע לילדים .

 בתי מלון

Hotel Chariot 

כתובת: Oosteinderweg 243 Aalsmeer, 1432 AT, הולנד, ‎1809 443 836

המלון סמוך לבורסת הפרחים באלסמיר וסמוך לשדה התעופה סכיפהול .

 

BLUE MANSION HOTEL 

כתובת: Oosteinderweg 248B, 1432 BB Aalsmeer

טלפון : 31-29-732711

 

 

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.