טחנות רוח, גבינות, קבקבים מעץ, חנויות אמנים ,שייט נהרות, כל אלו בעיר הולנדית טיפוסית ויפהפייה במרחק נסיעה קצר, של כ-20 קילומטרים בלבד ממרכז אמסטרדם.

הכפר ההולנדי זאנסה סכאנס, ממוקם על גדות נהר הזאאן. הכפר הציורי שהחל משנת 1961 הוכרז כפרויקט לאומי לשימור ההיסטוריה, התרבות והמסורת ההולנדית הכפרית מאגד בתוכו מבנים שהובאו ממקומות שונים באזור, ושוחזרו אל מצבם המקורי.

זאנסה סכאנס הפך לכפר אומנים, מוזיאון פתוחויעד תיירותי למיליוני מבקרים מידי שנה, בו ניתן לחוות את הולנד של המאה ה-17. הביקור בזאנסה סכאנס אחד מהמומלצים בהולנד לכל המשפחה. התפאורה, השקט וההיסטוריה המרתקת, הופכים את הביקורבכפר לחוויה מיוחדת ומתן תחושה של הליכה לאחור בזמן.

בתקופת עידן הזהב ההולנדי של המאה ה-17, נחשב זאנסה סכאנס לאזור התעשייה העתיקביותר של מערב אירופה. מיקומו האסטרטגי על גדות נהר הזאאן, משך אליו בעלימלאכה רבים , סוחרים ובעלי טחנות רוח עשירים ומכובדים. בשיא תקופת השגשוג פעלו באזור זאנסה סכאנס למעלה מ-600 טחנות רוח שפעלו במגוון תחומים לרבות מנסרות לבניית ספינות, ייבואשל תבלינים והכנת גבינות משובחות.

עבודות שימור, שיקום ופיתוח נעשות בזאנסה סכאנס לאורך כל השנים לשיפור חווית התייר , החל משנת 2014 אפשרית עגינה של יאכטות וסירותתיירים כחלק משייט נהרות בהולנד.

בכפר פועלים בעלי מלאכה מייצרים מזכרות בטכניקות בנות מאות שנים. בבתי המלאכה, ממתינות למבקרים הדגמותמרתקות ללא עלות. ניתן לראות כיצד מציירים על צלחות וכוסות, כיצד מכינים כפכפי עץמסורתיים ודברי נוי מפיוטר (בדיל), כיצד מייצרים גבינות הולנדיות משובחות, שוקולד, ליקרים, מאפיםועוד.

מומלץ לקחת את הזמן, לטייל בין בתי העץ וטחנות הרוח, לאכולפנקייק מדהים בקוטר של 29 ס"מ שמוגש במסעדה שממוקמת בתוך אסם תבואה ישן, לטעוםמהגבינות, השוקולד והליקרים המיוחדים, להריח את התבלינים, לצאת לשייט בשמורת הטבע, לבקר במוזיאונים ולטייל בגדה השנייה של נהר הזאאן.

דרכי הגעה

הכפר זאנסה סכאנס ממוקם 20 קילומטרים צפון-מערבית לאמסטרדם, ומרחק של רבע שעה ברכבת מהבירה. אפשר להגיע מאמסטרדם בקלות וביעילות. חלק מהתחבורההציבורית מגיע עד לכניסה לכפר וחלק במרחק הליכה קצר.

רכב שכור :עולים על כביש A10 שיוצא מכביש הטבעת שמקיף אתאמסטרדם לכיוון Zaanstad. ממשיכים בכביש A8 לכיוון Purmerend, משם לכביש A7, עדליציאה לזאנסה סכאנס (Zaanse Schans).

רכבת : מרחק נסיעה של ארבע תחנות (20 דקות) ברכבת. מהתחנההמרכזית של אמסטרדם יש לעלות על הרכבת שנוסעת לכיוון Alkmaar עד לתחנה בשם Zaandijk. משם על פי השילוט הליכה רגלית של כעשר דקות עד לכפר זאנסה סכאנס.

אוטובוס :הנסיעה בקו האוטובוס 391 שיוצא מהתחנה המרכזית שלאמסטרדם ועד לכפר האומנים זאנסה סכנאס, היא יעילה ומצוינת. האוטובוס יוצא כל חצישעה ומגיע עד למוזיאון זאנסה סכאנס.

מעבורת :ספינת מעבורת נוסעים יוצאת כל חצי שעה עגולה מנמלאמסטרדם ועוגנת בכפר זאנסה סכאנס. ההפלגה במעבורת מומלצת כחלק מחוויה משלימהואטרקציה לילדים בעיקר בתקופת הקיץ.

עלות דמי כניסה

ברוב המקומות בזאנסה סכאנס לא תהיו מחויבים בתשלום דמי כניסה, ההדגמותנעשות כחלק מהפעילות של בתי המלאכה, והעסקים מרווחים ממכירת מזכרות ומוצרים אותנטיים כמו: יציקות בדיל, כפכפי עץ, כלי אוכל מעוטרים בציורים, גבינות, תבלינים, שוקולד וכד'.

אך יחד עם זאת הכניסה למוזיאונים, לאטרקציות ולחלק מטחנות הרוח כרוכה בתשלום דמיכניסה זולים יחסית. (ניתן לרכוש כרטיס שמקנה כניסה לכל המוזיאונים וחלק מהאטרקציות – אבל מומלץ לוודא ולחשב את הכדאיות על פי מסלול הטיול).

כניסה אל תחנת רוח (תשלום נפרד לכל תחנה):

מבוגר: 3 אירו

ילד (6-12): 1.50 אירו

ילדים מתחת גיל 6: ללא תשלום

שירותים: 50 סנט שירותים ממוקמים בכניסה לאתר ובמסעדות.

חניה:

חצי שעה ראשונה – 1 אירו

מחיר ליום שלם: 7.50 אירו

שעות פתיחה:

הכפר פתוח לאורך כל השנה, אך בחורף חלק מן האטרקציות יהיו פתוחות במהלך סוף השבוע בלבד.

זמני הפתיחה של הכפר:

נובמבר עד מרץ: 08:30-17:00

אפריל עד יוני: 08:00-19:00

יולי ואוגוסט: 08:00-20:00

שעות הפתיחה של האטרקציות השונות אינן אחידות, אך ניתן לומר כי באופן כללי, רוב האטרקציות פתוחות בין השעות 10:00 ל-17:00 (חלקן נפתח מוקדם יותר, או נסגר מאוחר יותר).

אתר: www.dezaanseschans.nl

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.