הולנד היא מקום מאוד ידידותי ליהודים ולעם ההולנדי, נחשב לאוהב ישראל כיום, אבל גם בעבר ליהודים היתה השפעה גדולה באזור ובמיוחד באמסטרדם, שם חיה כמחצית מאוכלוסיית היהודים ובתקופה מסוימת היוותה כ-10% מהעיר שכונתה "ירושלים של המערב" אשר עיצבה במידת מה את אופיה של העיר. עד פרוץ מלחמת העולם השנייה חיו בהולנד כ70,000 יהודים עם סגנון חיים מיוחד.

במאה ה-15 גירשה ספרד את קהילת היהודים וכל אלה שברחו לפורטוגל הוכרחו להמיר את דתם, כמאה שנה אח"כ אותם צאצאים התחילו להגר לאמסטרדם כי באותה העת הולנד היתה במלחמה עם ספרד, עם הזמן התחילו להגר גם יהודים ממזרח אירופה ויחד הם התחילו להקים קהילה חדשה וגדולה בהולנד ובאמסטרדם.

למרות שהוטלו על היהודים מגבלות כלכליות הם הצליחו למצוא לעצמם סוג של עצמאות והיתה להם השפעה בכמה תחומים כגון היהלומים עד שהפכו למונופול בתחום הדפוס ואפילו הצליחו להשיג מניות בחברת הסחר הודו המזרחית ההולנדית, באותה העת הקימו מרכז תרבות גדול ללימודי יהדות.

במלחמת העולם השנייה, אחרי שהגרמנים פלשו להולנד הם התחילו לבודד את היהודים באזור אמסטרדם ולבצע רישום שלהם ושל הנכסים שלהם, הגרמנים הכריחו את כולם להסתובב עם תעודות זהות ולאט לאט התחילו לשלול מהיהודים זכויות בסיסיות כמו נסיעה בתחבורה ציבורית, רכיבה על אופניים והשיא היה שהיהודים הוכרחו ללבוש טלאי צהוב לפני שנשלחו למחנות ריכוז.

בתום המלחמה רק 10,000 יהודים מתוך 70,000 שרדו את התופת.

כיום הקהילות היהודיות מאוגדות בשני זרמים עיקריים: האורתודוקסים והליברלים. יוצאות מכלל זה הן הקהילה הקונסרבטיבית ובית החידוש באמסטרדם. בית החידוש היא קהילה ליברלית שמקבלת את עיקרון היהדות הפטרינאלי, זאת אומרת יהודים שרק אביהם יהודי. ככלל, הזרם הליברלי בהולנד מסורתי יותר מהתנועה הרפורמית העולמית, למרות שייכותו אליה. הולנד היא אחת המדינות האחרונות בעולם בהן ניתן למצוא קהילות רפורמיות אשר לא השוו את זכויות הנשים לגברים. כך ישנן קהילות בהן נשים לא מורשות לעלות לתורה, לעטות טלית וכדומה.

מזה שנים רבות שחב"ד פועלת בקרב הקהילה המקומית בערים רבות ברחבי הולנד. בית חב"ד ישמח להוות עבורכם כתובת לכל עניין יהודי, לכל אחד ובכל זמן. ממזוזות, תפילין, שעורי תורה ועד לאירועים חברתיים סביב מעגל השנה, סדנאות, הרצאות, פעילות לילדים ועוד.

אתר: http://www.he.chabad.org/centers/default.htm

 

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.