ראשיתה של אלקמאר ככפר דייגים קטן אשר בשל קרבתו לים התפתח בו המסחר. שוק הגבינות בעיר החל את פעילותו בשנת 1622, והוא אחת מהאטרקציות המרכזיות בעיר. אלקמאר מרוחקת כ 45 דקות נסיעה מאמסטרדם. מידי רבע שעה יוצאת רכבת מהתחנה המרכזית של אמסטרדם אל העיר. בכל יום שישי, בחודשים אפריל-ספטמבר מתקיים בעיירה שוק גבינות ( גאודה או אדאם). הכניסה לשוק ללא תשלום. הטקס מתחיל בשעה 10.00 בבוקר, לקול צלצול פעמונים.הסבר למבקרים על פעילות השוק מתקיים בשעות 10.05-10.50 ובשעה 11.20-12.05 בשפות גרמנית, אנגלית, צרפתית וספרדית.

השוק מסיים את פעילותו בשעה 12.30.

כשהטקס מתחיל, כמות האנשים סבירה. גבנים סוחבים כיכרות גבינה עגולות ומציגים אותם לקהל הרחב, הסוחרים בודקים את איכותן, ואז מתחילה המכירה הפומבית הנערכת במחיאת כף והמתנהלת בשיטה ההפוכה, המוכר מציע סכום גבוה ויורד במחיר עד שהסוחר מסכים לקנות את הסחורה במחיר זה. בכל משך זמן ההתמקחות מוחאים המוכר והסוחר כף האחד לשני.לאחר שמסיימים לצפות בטקס אפשר להמשיך ולהסתובב בשוק הגבינות. כל דוכן מאפשר טעימה של הגבינות הנמצאות על הדוכן.

בכיכר המרכזית שם נערך השוק נמצא בניין עתיק שהיה פעם בית השקילה, וכיום משמש כמוזיאון גבינות קטן. שם ניתן לראות וללמוד כיצד יוצרה גבינה הולנדית בדרך מסורתית ולראות גם את מכבשי הגבינה העתיקים מעץ ואת מאזני השקילההמשמשים עד היום לשקילת הגבינה ביום השוק.

למהירים מבינכם : ביקור בשוק הגבינות וסיור במוזיאון הגבינות עשוי לקחת כשעה שלמה. בסיום הדוכנים קיים רחוב קניות מרשים עם בתי קפה, מסעדות , חנויות ביגוד ואלקטרוניקה .
הוראות הגעה:

לוקחים רכבת מאמסטרדם לעיירה אלקמאר. העלייה לרכבת הינה ברציף DEN HELDER זמני הרכבת הן כל 13 דקות וכל 46 דקות משעה עגולה. עלות הנסיעה היא 13 יורו הלוך וחזור. זמן הנסיעה – כ 40 דקות. כשיורדים בתחנה, ניתן למצוא את השוק במהירות (כרבע שעה הליכה מתחנת הרכבת).מומלץ לשאול את המודיעין בתחנת הרכבת של אלקמארלמיקום השוק , אבל בעיקרון הולכים ישר מתחנת הרכבת עד שמגיעים למין תעלה כזאת, פונים ימינה ובסוף הרחוב פונים שוב ימינה עד שתראו את השוק שגם הוא צמוד לתעלה,ברחובWaagplein..

ברכב : למגיעים ברכב כדאי לחפש את חניון Kanaal בו עולה החניה 3.5 יורו לשעתיים וחצי. בנוסף ניתן להחנות במדחנים בסיבתו של שוק הגבינות.

אטרקציות מסביב

מוזיאון הגבינה ההולנדית – (Kaasmuseum) הנמצא במבנה ששימש בעבר את בית השקילה ומציג את ההיסטוריה של הגבינה. במוזיאון ניתן לראות כלים להכנת גבינה ואף ללמוד כיצד גבינה הולנדית יוצרה בדרך המסורתית.

טיפ קטן: לאלה שרוצים לצפות בשוק בלי להידחס בין התיירים הרבים ניתן לעשות זאת מחלונות המוזיאון המשקיפים אל השוק או מגג המוזיאון אשר מספק את זווית הצילום הטובה ביותר על הכיכר.

המוזיאון פתוח בין סוף מרץ לסוף אוקטובר בימים שני עד שבת בשעות 10:00-16:00 וביום שישי בשעות 09:00-16:00. כניסה עולה 3 יורו למבוגר מעל גיל 12 ו-1.5 יורו לילדים בגילאים 4-12. במוזיאון מקבלים את כרטיס המוזיאונים.

מוזיאון Stedelijk – המוזיאון הראשי המספר את סיפורה ההיסטורי של אלקמאר בדגש על המאות ה- 16 וה- 17.

סגור בימי שני, כניסה חינם מתחת לגיל 18.
פתוח בימים ג`-ו` 10:00-17:00, ובימים ש`-א` 13:00-17:00. יום שני סגור.

כתובת : Canadaplein 1

אתר: www.stedelijkmuseumalkmaar.nl

כנסיית חרוטקרק (De Grotekerk)– כנסיה מהמאה ה-15, ואחת מנקודות החן הבולטות של אלקמאר. כיום משמשת הכנסייה כאולם הופעות ותערוכות והיא מאוד מומלצת לחובבי הארכיטקטורה בעיקר בזכות חלל הפנים המרשים שלה.

כתובת : Koorstraat 2

אתר: www.grotekerk-alkmaar.nl

מגדל המים – מגדל מים עתיק, שזכה בפרס מיוחד על רמת השימור שבו. הארכיטקטים שעבדו על המגדל יצרו דיאלוג מרתק בין ישן לחדש. גם אתר זה יעניין את חובבי הארכיטקטורה .

כתובת : Bergerweg 62

אתר: www.noordwestzes.nl

בית העיריה –במרכזו של רחוב Langestraat שבעיר העתיקה ניצב בית העיריה הבנוי בסגנון גותי המשוחזר. Stadhuis הבניין בין השנים 1911-1913.

כתובת: Langestraat 97

אתרwww.trouwtarieven.nl

מוזיאון הבירה הלאומי – המוזיאון הזה שימש בעבר כאחת ממבשלות השיכר הגדולות ביותר באלקמאר. במוזיאון ניתן לצפות בתהליך הכנת הבירה שהיתה ועדיין הינה משקה נפוץ מאוד.

כתובת:  Houttil 1

אתרwww.biermuseum.nl

אוכל

מסביב לכיכר דוכני גבינה רבים שהמחיר בהם שווה לכל נפש ובהם ניתן לטעום גבינות, לחמים ופירות וקינוחים ובעיקר הקינוח ההולנדי הטעים פופרטייס (מעין פנקייקס קטנים הבזוקים באבקת סוכר וטבולים בחמאה).

ברחבי העיירה ובעיקר מסביב לכיכר המרכזית פזורות מסעדות רבות עם סוגי מאכלים רבים כך שכל אחד יוכל למצוא את מה שטעים לחכו. ובנוסף כמעט כל בר בעיר מגיש גם אוכל.

שעות פתיחה: מאפריל ועד ספטמבר ביום שישי בלבד. מצעד הגבינות מתקיים בין 10:00-12:30

כתובת : רחוב Waagplein בכיכר המרכזית

אתר: www.kaasmarkt.nl

אתר: http://www.alkmaar.nl

מעוניין בפרטים נוספים?

מלא ושלח את הפרטים ואנו נחזור אלייך בהקדם.